Gideceğiniz Ekspertiz Merkezinin Tecrübesini Araştırın
Son zamanlarda oto ekspertiz sektörünün çoğalması ve bu iş ile alakalı olmayan kişilerin bu işe girerek yanlış raporlama durumları ortaya çıkmıştır.Lütfen Gideceğiniz Merkezlerin Ustalık belgelerini ve daha önce ne işle meşgul olduğunu araştırın
Detaylı Bilgi

MOTOR ÇEŞİTLERİ VE ÇALIŞMA PRENSİBİ

MOTOR ÇEŞİTLERİ VE ÇALIŞMA PRENSİBİ

Otomobil satın alırken detaylı bir araştırma yapmanız faydanıza olacaktır. Farklı motor çeşitleri teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda yer almaktadır. Farklı teknolojiye sahip motorlar farklı performans ve yakıt tüketimi anlamına gelmektedir. Bu nedenle nasıl bir araca ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz kritik öneme sahiptir. Günümüzde motor çeşitlerini temelde iki noktada birbirinden ayırmak mümkün olmaktadır. Bu motorlar dizel ve benzinli motorlar olarak ifade edilebilir.

Dizel motorlar yüksek verimli yakıt tüketimine sahiptir. Çok az miktarda yakıt ile uzun km yapılabilmektedir. Dizel motorun çalışma prensibi incelendiğinde motor içerisinde kızdırma bujileri adı verilen bujiler bulunur. Bu bujiler araç içerisindeki mazotun ısınmasını sağlar. Araçta ateşleme bujisi bulunmaz. Ateşleme işlemi yüksek basınç altında mazot ve havanın karışması ile gerçekleşir. Bu durum dizel motorların temel çalışma prensiplerini açıklamaktadır. Yani motor içerisinde yüksek sıcaklık bulunmadan hava yakıt karışımı yüksek sıkıştırma oranı ile yakılır.

Benzinli araçlarda ise durum dizelden oldukça farklıdır. Benzinli araçlarda yakıt tüketimi dizel kadar düşük olmamaktadır. Ateşleme bujisi adı verilen motor içerisinde ateşleme gerçekleştiren bujiler bulunur. Enjektörlerin yakıt püskürtmesi ile birlikte hava yakıt karışımı bujilerin ateşlemesi ile enerjiye dönüştürülür. Çok yüksek sıkıştırma oranı bulunmaz.

Gerek dizel motorlar gerekse de benzinli motorlar kendi içerisinde farklı teknolojilere uygun olarak çeşitlendirilmektedir. Dizel motorlardan birkaçı CRDİ, DCİ gibi çeşitlenirken benzinli motorlar atmosferik, TSİ, ECOTEC gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Farklı markaların farklı motor teknolojilerine sahip olduğunu yine üstüne basarak açıklamak gerekiyor. Mersin oto ekspertiz olarak her motor teknolojisinin farklı donanımlara sahip olduğunu belirtmek isteriz. Çift eksantrikli, tek eksantrikli, 3 silindirli, 4 silindirli gibi farklı karakterlere sahip olabilirler. Turbo beslemeli motorlar da günümüz teknolojisinde yer almaktadır.

Mersin oto ekspertiz merkezi olarak bu motor türlerinin farklı özelliklere sahip olduğunu açıkladık. Sizler kullanımınıza göre hangi motor çeşidinin sizlere daha uygun olduğuna karar vermelisiniz. Bu motor türlerinin bakım ve onarım maliyetleri de birbirinden farklıdır. Dizel motorlar genelde 15bin km de bir bakıma girerken, benzinli motorlar genelde 10bin km de bir bakıma girmektedir. Bu durum üreticiler tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle aracınızın bakım aralığını kullanım kitapçığından öğrenebilirsiniz.

Güvenilir Oto Ekspertiz Şahin Oto Ekspertiz

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 5
18 Nisan 2018
1.152 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

WhatsApp chat
%d blogcu bunu beğendi: