Gideceğiniz Ekspertiz Merkezinin Tecrübesini Araştırın
Son zamanlarda oto ekspertiz sektörünün çoğalması ve bu iş ile alakalı olmayan kişilerin bu işe girerek yanlış raporlama durumları ortaya çıkmıştır.Lütfen Gideceğiniz Merkezlerin Ustalık belgelerini ve daha önce ne işle meşgul olduğunu araştırın
Detaylı Bilgi

Motor Performans Testi

Haraket halindeki parçacığa uygulanan moment ile açısal hızın çarpımı kuvveti tanımlar. Kuvveti ölçen alete ise dyno  denir. Otomobillerin  motor gücünü ve torkunu ölçen dyno  pahallı bir cihazdır.Otomobil motorlarında iki tür güç vardır. İndike güç, silindir içerisine giren karışımın yanmasıyla ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür. Diğer güç ise gerçek güçtür. Gerçek güç motorun volanından veya kasnağından ölçülür. Oto ekspertiz ustalarının motor diyince  akıllarına ilk gelen kavramlar güç verim ve ortalama basınçtır.
Dyno cihazının bir sürü çeşitleri vardır.Dyno çeşitlerinden biri olan motor test dinanometresi motor gücünü, torkunu ve devrini ölçer. Ayrıca motorun yakıt sarfiyatını, motor yağ basıncını, yağ sıcaklığını, soğutma suyu giriş çıkış sıcaklığını, motor soğutma suyu debisini ve egzos gazı sıcaklığını ölçer.Diğer dinanometre çeşitlerinden biri olan hidrolik şasi dinanometresi  ise  adı üzerinde suyun devredilmesi prensibi ile olur. Frenleme, motor volanına bağlanan motor üzerindeki kanatçıların, cihazın içine gönderilen suya çarpması sonucu oluşur. Frenleme sonucunda  oluşan moment miktarı saptanarak motorun gücü ölçülür.3000 BG’ye kadar motorun gücü bu dinanometre ile ölçülebilir.Mersin Şahin oto ekspertiz  bu gibi dinanometre çeşitlerini  barındırırp deneyimli ustalarının aleti uygun şekilde kullanım sonuçları rapora aktarılır.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 4.75
18 Haziran 2016
1.886 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Ahmet Emir dedi ki:

    Motor performans testi iyidir

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

WhatsApp chat
%d blogcu bunu beğendi: