Gideceğiniz Ekspertiz Merkezinin Tecrübesini Araştırın
Son zamanlarda oto ekspertiz sektörünün çoğalması ve bu iş ile alakalı olmayan kişilerin bu işe girerek yanlış raporlama durumları ortaya çıkmıştır.Lütfen Gideceğiniz Merkezlerin Ustalık belgelerini ve daha önce ne işle meşgul olduğunu araştırın
Detaylı Bilgi

2.el araç alırken nelere dikkat edilmeli?

07.09.2017 Hürriyet Gazetesi Çukurova Ekine ,vermiş olduğumuz röportaj

İkinci el araç almanın sıfır araç almaya göre çok daha avantajlı olduğunu, ancak yapılacak en küçük hatanın, telafisi olmayan büyük zararlara neden olabileceğini belirten Mersin Şahin Oto Ekspertiz Yetkilisi Murat Şahin 2. El Araç alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda önemli ipuçları verdi.

İşte ikinci el araç alırken dikakt edilmesi gerekenler…
HEM PARANIZDAN HEM ARABANIZDAN OLMAYIN

2. El piyasasının en büyük sorunlarından birisinin çalıntı araç konusu olduğunu belirten Murat Şahin, “Lütfen aracınızı olur olmaz yerlerden, bilmediğiniz kişilerden satın almayın, satmayın. Aracınızı alırken de satarken de mutlaka bizim gibi kurumsal yerleri tercih edin. Aksi takdirde hem paranızdan hem de malınızdan olur bir de hiç bir suçunuz yokken suçlu pozisyonuna düşerbilirsiniz” dedi.
MOTOR ŞASE NUMARASINI MUTLAKA KONTROL EDİN

Araç alırken alacağınız aracın akredite kurumlardan ekspertiz raporunun olup olmadığına bakılması gerektiğini de belirten Şahin, “Sizin alacağınız aracın ekspertizi yok ve aracın çalıntı olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olmak istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken ruhsattaki motor ve şase numaralarının araçtaki ile aynı olup olmadığını kontrol etmek olacak.Ancak kötü niyetli kişiler inanın bu konuda da sahtekarlık yapabiliyor. Bu nedenle araç alırken ekspertiz raporlu araçları tercih edin. Çünkü otomobilin çalıntı olması halinde, paranızı geri alamadığınız gibi hukuki süreç sizi çok yoracak.” dedi.

ARACI YERİNDE GÖRÜN VE KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Vatandaşın alacağı aracı mutlaka yerinde görmesi gerektiğini belirten Murat Şahin, “Dokunun, içine binin, mutlaka test sürüşü yapın. Araba alma işini dar zamanlara sıkıştırmayın, asla aceleye getirmeyin. Mümkünse aracı birlikte kullanacağınız yakınlarınızı da beraberinizde getirin.” dedi.

Aracın dış görüntüsünün önemli ipuçları verdiğini de belirten Murat Şahin, “Çizik veya pas var mı iyice kontrol edilmeli. Otomobilin iki tarafındaki hatlarına bakılmalı. Çünkü onarım görmüş bir otomobilin hatları her ne kadar iyi işçilik görsede düzgün değildir.

Aracı dört köşesinden de sallayın. Eğer aracın süspansiyonu sağlamsa, araç birkaç kere sallanıp duracaktır. Otomobile uzaktan baktığınızda bir yamukluk varsa, yine otomobilin süspansiyon sisteminde sıkıntı var demektir.” dedi.

FREN AŞINMIŞSA ŞEHİR İÇİ GAZ AŞINMIŞSA ŞEHİR DIŞI

Şahin, “Araçta direksiyon destek sistemi varsa, başınızı camdan çıkarın ve direksiyonu çevirin. Direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hareket ediyor mu bakın. Eğer direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hemen tepki vermiyorsa ve 3-4 saniye sonra hareket etmeye başlıyorsa, aracın direksiyon sisteminde büyük bir problem var demektir. ?.
Pedalların aşınma oranlarına bakın. Gaz pedalı aşınmışsa uzun yolculuk, fren pedalı aşınmışsa şehir içi yolculuk daha fazla yapılmış demektir.” dedi..

KAPUTU MUTLAKA AÇIN

Kaputu açılarak motorla ilgili bazı noktaların kontrol edilmesinin de çok önemli olduğunu söyleyen Murat Şahin, “Kaputu açın ve içeri bakın. Kablo sistemlerine ve yağ kalıntılarına göz atın. Temiz mi değil mi kontrol edin. Yağ seviyesini ve yağın durumunu kontrol edin. Motor kayışlarını inceleyin ve motorun su seviyesine bakın. Bunlarla ilgili anormal bir durum varsa mutlaka bir bilene inceletin.” dedi..

BU SESLERE DİKKAT!

Deneme Sürüşü yapılmasını önemine de değinen Murat Şahin, “Deneme sürüşü esnasında araç hakkında da pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Örneğin sürüş esnasında çekiş sorunu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Motorun kolay çalışıp çalışmadığını kontrol edip, olağan dışı sesleri dinleyebilirsiniz..
Gürültülü bir motor, pahalı bir tamirat gerektirir unutmayın. Egzoz dumanının rengine mutlaka dikkat edin. Gri veya renksizse normaldir, siyah veya maviyse bir sorun var demektir. Fren pedalına 1 dakika boyunca basın. Pedalın 4 cm’den daha fazla inmemesi gerekiyor. Eğer iniyorsa, fren sisteminde bir bozukluk var demektir. Rölantideki sarsıntısına bakın..Normalden fazlaysa ateşleme sisteminde veya yakıt sisteminde sıkıntı var demektir. Egzozdan çıkan seslere dikkat edin ve olağandışı sesler var mı kontrol edin. Varsa mutlaka ekspertiz raporu isteyin. ” dedi.

ROT BALANS DEYİP GEÇME

Düz bir yola geçin ve aracı sürerken ellerinizi direksiyondan çekin. Eğer direksiyon sağ sol yapıyorsa aracın rot ayarlarında sıkıntı var demektir. Aynı şekilde düz bir yolda giderken hızlandığınızda direksiyon ve otomobil titriyorsa, lastiklerin balans ayarları bozulmuş demektir.Aracı asla rot ve balans ayarı yaptırmadan almamalısınız çünkü ayar bozukluklarına genelde bozuk bir parça neden olmaktadır. Aracınız yavaş bir hızla giderken tık tık sesleri çıkartıyorsa, süspansiyonda sıkıntı var demektir.”dedi..

ARAÇ STOP ETMİYORSA…

Test sürüşünüz sırasında aracın klimasını da kontrol edebileceğinizi belirten Murat Şahin, “Hava kompresörü normalde çok az ses çıkarır. Sürüş anında eğer fazla ses çıkarıyorsa, klima sisteminde bir sıkıntı var demektir.
Son olarak, sakin bir yere geçip el freninizi çekin. Vitese geçirip yavaşça ayağınızı debriyajdan çekin. Normal şartlarda arabanızın istop etmesi gerekir. Etmiyorsa debriyajında bir problem var demektir.” Dedi.

EKSPERTİZE UĞRAYIN

Ancak bütün bunları incelemenin bile size o araç hakkında çok küçük bir fikir vereceğini belirten Murat Şahin, “Tüm bu incelemeler araç hakkında belli bir fikire sahip olmak için önemli elbet. Ancak bir araç ustası değilseniz ki artık onlarda yanılabiliyor.

.

.
.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 5
18 Aralık 2017
1.475 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

WhatsApp chat
%d blogcu bunu beğendi: