Gideceğiniz Ekspertiz Merkezinin Tecrübesini Araştırın
Son zamanlarda oto ekspertiz sektörünün çoğalması ve bu iş ile alakalı olmayan kişilerin bu işe girerek yanlış raporlama durumları ortaya çıkmıştır.Lütfen Gideceğiniz Merkezlerin Ustalık belgelerini ve daha önce ne işle meşgul olduğunu araştırın
Detaylı Bilgi

FREN KALİPER BAKIMI ARACINIZ İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

FREN KALİPER BAKIMI ARACINIZ İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Aracınızın frenleri, doğrudan bir güvenlik ve kaza önleme hattı olduğundan, aracınızdaki en kritik bileşenlerden biridir. Kilitlenme önleyici frenler icat edildiğinde, aracın güvenliğini önemli ölçüde arttırdı ve aracın çeşitli yüzeylerde durmasını kolaylaştırdı ve her türlü çarpışmayı, özellikle de arkadan çarpmaları önledi. Frenlerin bakımı önemlidir, ancak ilk önce nasıl çalıştıklarını iyi anlayabilmeniz önemlidir.

Fren kaliperleri nedir ve amacı nedir?

Fren kaliperleri, fren balataları ve pistonlardan oluşur ve fren pedalı uygulandığında, tekerleğin dönmesini durduran fren diskini sıkarlar. Özellikle fren balataları uygun şekilde korunmazsa, zamanla fren kaliperleri aşınabilir. Fren aşınması genellikle fren balatalarından başlayarak, aşamalar halinde gerçekleşir; bununla birlikte, zaman zaman parçaların birinde ayrı ayrı hasar görerek çoğu zaman değiştirmelere neden olur. Fren kaliperi aşınması, dikkat etmeniz gereken birkaç belirtiye neden olabilir.

Fren kaliperlerinizin ne zaman servise ihtiyaç duyduğunu nasıl anlarsınız?

Fren kaliperlerinizin doğru aralıklarla servis almasını sağlamanın en iyi yollarından biri, kesinlikle tam kapsamlı fren bakımını içeren, üreticinin önerdiği bakım programına uymaktır. Ancak, bireysel sürüş alışkanlıkları ve koşulları nedeniyle, bazen fren bileşenlerinin önerilenden daha erken ya da geç yapılması ve değiştirilmesi gerekir. Kendi fren kaliperleriniz ve genel fren sisteminiz için uygun hareket tarzının ne olduğunu belirlemek için bir otomotiv uzmanına danışmanız önemlidir. Ayrıca, pergel işleyişiyle doğrudan ilgili olan semptomların farkında olmalısınız. İşte aramanız gereken belirtilerden birkaçı

Kampanalar paslanmış veya paslanmış görünüyorsa,

Fren hidroliği sızıntısı fark ederseniz,

Kaliperler özellikle kirli görünürse, mutlaka yetkili servise başvurmalı ve gerekli bakımı ya da tamir işlemini yaptırmalısınız.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 4.75
24 Mart 2020
895 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

WhatsApp chat
%d blogcu bunu beğendi: