Gideceğiniz Ekspertiz Merkezinin Tecrübesini Araştırın
Son zamanlarda oto ekspertiz sektörünün çoğalması ve bu iş ile alakalı olmayan kişilerin bu işe girerek yanlış raporlama durumları ortaya çıkmıştır.Lütfen Gideceğiniz Merkezlerin Ustalık belgelerini ve daha önce ne işle meşgul olduğunu araştırın
Detaylı Bilgi

2.El Araç Alma Rehberi

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Adım

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Aksi takdirde, problemlerle  karşılaşabilir, aracı gerçek piyasa değerinin çok daha üstüne satın alabilir veya aldığınız araçtan memnun kalmayabilir ve zarar edebilirsiniz. Şahin Oto Ekspertiz  Mersin Oto Ekspertiz Uzmanı olarak  2011 Yılından bugüne 100 Binlerce aracı kontrol etmiş,ve bu zaman kadarda edindiği tecrübeyi sizlere araç satın alırken zor durumda kalmamanız ve iyi bir tercih yapabilmeniz için bu makaleyi hazırladık.

İşte dikkat etmeniz gereken o adımlar:

Adım 1: Ekstra harcamalar olacağını göz önünde bulundurun. Ona göre bütçe hesabınızı yapın.

Bütçenizi hesaplarken satın alma işlemleri sırasında, devir işlemleri, vergiler,zorunlu sigorta ,kasko ve fiyata dahil olmayan daha birçok masraf çıkacağını unutmayın. Bu masraflar seçtiğiniz aracın modeli, markası ve yaşına göre değişkenlik gösterecektir.

Adım 2: Doğru aracı seçtiğinizden emin olun.

Bütçenizi belirledikten sonra sizin için en uygun aracı seçtiğinizden emin olun. Aracı neden istediğinizi, sizin için ne gibi artıları olduğunu kendi kendinize sorun.

Örneğin; Ailecek pikniğe mi gideceksiniz? Tatile mi çıkacaksınız yoksa işe mi gideceksiniz? Güvenli bir araba mı istiyorsunuz yoksa az yakıt tüketen bir araç mı? Otomatik mi olmalı arabanız yoksa düz vites mi?

Aracın estetik özelliklerine, donanımına ve kullanışlılığına göre karşılaştırmalar yapın.

Adım 3: Aracın piyasa değerini öğrenin.

Satıcı ile irtibata geçmeden önce, seçtiğiniz aracın piyasa değerlerini öğrenin. Araştırdığınız diğer araçların, aynı model  aynı yaşta olmasına ve kmlerinin  denkliğine dikkat edin. Daha sonra satıcı ile görüşmenizde, fiyat endeksini daha iyi yapabileceksiniz.

Adım 4: Satıcı ile iletişime geçin.

İlk telefon görüşmenizde şu temel soruları sorun:

Aracı neden satmak istiyorlar?
Ne zamandan beri aracı kullanıyorlar?
Önemli bir kaza var mı? Hiç hasarı oldu mu?
Araç genel olarak ne durumda?
Motor durumu nasıl?
Son bakımı ne zaman yapıldı ve hangi parçalar bakıma alındı?

Adım 5: Aracı mutlaka gözünüzle görün. Herhangi bir gözle görülür hasar var mı kontrol edin. Temel noktaları kontrol edin.

Aracı gün ışığında kontrol edin. Kaportayı, kapıları ve bagaj kapağını açın. Karoser çizikleri, delikler ve paslanma var mı kontrol edin. Aracın etrafında bir iki tur atın ve tüm parçalarının aynı renk olup olmadığına bakın. Radyatörü kontrol edin. Motora göz atarak yağ çubuğunu çekip ucundaki yağın rengini kontrol edin.

Adım 6: Şasi ve motor numarasını kontrol edin.

Numaraların aracın ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası uyuşup uyuşmadığını kontrol edin.

Adım 7: Test sürüşüne çıkın.

Araç hakkında bilgi edinmenin, aracı tanımanın en güzel yöntemlerinden biridir fakat sadece kısa bir süreliğine aracı kullanmakla yetinmeyin. Radyo ve koltukların hareketinden tutun ısıtma sisteminin sıcak ve soğuk ayarına kadar kontrol edin.

Adım 8: Hasar  Kaydını Sorgulayın

Hasar kaydı için 5664 aracın şase numarasısını HS S ……Şase No…. Yazarak gönderin unutmayın plakadan gönderirseniz o plaka daha öncesinde farklı bir model marka araçta olabilir en garantisi şase no ile sorgulamaktır.

Adım 9: KM  Kaydını Sorgulayın

Bu işlem için  telefonunuza HGS Mobil uygulamasını yükleyerek  aracın daha önce hangi kmlerde muayene istasyonuna girdiğini görebilirsiniz,unutmayın sıfır km araçlar 3yıl sonra 2.el araçlar ise her iki yılda bir muayeneye girer.Bir başka yol ise servis bakım zamanını sorgulatın en son hangi kmlerde bakıma girmiş  ve şu anki km kaçta kontrol edin

Adım 10: Oto Ekspertiz Raporunu Alın

Bulunduğunuz şehirde mutlaka bilindik ve güvenilir bir oto ekspertiz merkezinden uzmanından  satın alacağınız aracın oto ekspertiz raporunu çıkartın ve rapordaki tüm uyarıları marka ustasına danışın

 

Otomobil satın almak istiyorsunuz ve otomobiller hakkında bilginiz yok bizi çekinmeden arayıp bilgi alabilirsiniz.

Mersin Oto Ekspertiz Şahin Oto

0324 239 27 27

0533 468 45 45

Murat Şahin

Oto Ekspertiz Uzmanı

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 5
20 Mayıs 2018
2.330 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

WhatsApp chat
%d blogcu bunu beğendi: